Przewodnik po gramaturze tkanin – wszystko, co musisz wiedzieć

przez | 23 maja 2022

Skład materiału nie jest dla Ciebie tajemnicą, ale nadal nie wiesz jaką gramaturę tkaniny wybrać? Jaka jest dokładnie gramatura tkaniny, jak wpływa na jej właściwości użytkowe i jak uszyć tkaniny o różnej gramaturze? Dowiedz się wszystkiego o gramaturze tkaniny i o tym, jak wybrać idealną tkaninę do swojego projektu.

Waga tkaniny, co to właściwie jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia terminu gramatura i co oznacza skrót GSM. Jeśli obok tkaniny widzisz oznaczenie „135 GSM” oznacza to, że masz do czynienia z materiałem o gramaturze 135 g/m2. GSM oznacza gramy na metr kwadratowy. Mówiąc najprościej, wagę tkanin określa się poprzez zważenie próbki o wymiarach 1m x 1m. Czasem widać gramaturę metra bieżącego tkaniny, pamiętajmy, że przy takiej jednostce gramatura będzie zależeć od szerokości rolki tkaniny. Najczęściej jednak hurtownia pasmanteryjna oferuję gramaturę wyrażoną w gramach na metr kwadratowy.

hurtownia pasmanteryjna

hurtownia pasmanteryjna

Na wagę tkaniny wpływa grubość nici użytych do jej utkania oraz gęstość, z jaką są utkane. Waga tkaniny nie jest wyznacznikiem jakości ani rodzaju tkaniny, jest to jedynie waga metra kwadratowego konkretnej tkaniny lub dzianiny. Im wyższa gramatura tkaniny, tym grubsza staje się tkanina lub dzianina. Zwykle grubsze, gęściej tkane tkaniny są uważane za trwalsze (np. dżins czy gabardyna) niż tkaniny delikatne i cienkie, jak np. woal.

Klasyfikacja tkanin według ich wagi

Waga materiałów, czyli ich gramatura, pozwala podzielić je na trzy kategorie. Na podstawie ich gramatury możemy wyróżnić tkaniny lekkie , czyli takie, których gramatura zawiera się w przedziale 1 g/m2 – 150 g/m2. Do tej grupy należą szyfon, woal, organza, len i niektóre tkaniny pościelowe. Tkaniny o średniej gramaturze wahają się od 150 g/m2 do 350 g/m2. W tej kategorii można znaleźć takie materiały jak satyna, tafta, popelina, poliester czy jersey. Ostatnia kategoria obejmuje tkaniny o wysokiej gramaturze, tj. przekraczającej 350 g/m2. Do tego typu materiałów należą tkaniny tapicerskie, jeansowe, gabardynowe oraz grube tkaniny dresowe.

Na co wpływa waga tkaniny?

Przeglądając ofertę drukarni tkanin lub hurtowni tkanin, o doborze odpowiedniego materiału, poza jego składem, decyduje oczywiście gramatura. Na co musisz zwrócić uwagę przy wyborze materiału do swojego projektu?

Szyjąc na maszynie domowej należy zwrócić uwagę, czy Twoja maszyna poradzi sobie z tkaniną o wyższej gramaturze, czy z kilkoma warstwami materiału o średniej gramaturze. Domowe maszyny do szycia z niższej półki cenowej nie mają wzmocnionej konstrukcji i mogą nie być w stanie uszyć grubszych materiałów, takich jak gabardyna czy jeans. Maszyny przemysłowe mogą bez problemu uszyć nawet kilka warstw materiału o dużej gramaturze.

hurtownia pasmanteryjna

hurtownia pasmanteryjna

Warunki temperaturowe i pogodowe

Wybierając materiały do ​​szycia, weź pod uwagę, kiedy będziesz nosić uszyte z nich ubrania. W upalne dni wolimy nosić lekkie i przewiewne ubrania, natomiast w chłodniejsze jesienne lub zimowe dni przydadzą się ubrania wykonane z materiałów o wyższej gramaturze. Grubsze tkaniny i dzianiny zapewniają lepszą izolację i ochronę przed utratą ciepła.