Właściwe drewno konstrukcyjne KVH C24 do budowy tarasu w ogrodzie

przez | 26 marca 2022

Gdy przychodzi sezon letni zapewne poszukujesz inspiracji oraz odpowiednich materiałów do budowy drewnianego tarasu, który posłuży Ci wiele lat. Dobrym materiałem do budowy konstrukcji drewnianego tarasu są deski – drewno konstrukcyjne KVH o klasie C24. Jest to materiał, który wytrzyma setki lat.

Wierzchnia warstwa tarasu – najlepsza deska tarasowa

Na rynku dostępny jest szeroki wybór desek tarasowych: najbardziej cenione i rozpoznawane ze względu na swoje naturalne piękno, trwałość i odporność są często deski drewniane, zwłaszcza tarasy z drewna tropikalnego. Bardzo często przez wiele gospodarstw stosowana jest deska bambusowa, która posiada wiele zalet:

  • Naturalny wygląd podobny do drewna tropikalnego
  • Podobna lub nawet wyższa trwałość w porównaniu z drewnem tropikalnym
  • Twardość i siła twarda jak kamień
  • Sposób montażu podobny lub nawet łatwiejszy niż drewno

Deski drewniane tarasowe są stosowane na zewnątrz nie tylko ze względu na swój wygląd, ale także dlatego, że mogą być bardzo trwałe. Istnieją certyfikaty potwierdzające trwałość desek tarasowych: klasa trwałości biologicznej i klasa użytkowania. 

  • Trwałość biologiczna: Klasa 1 (EN 350 / CEN/TS 15083-2), symulowany test cmentarny Klasa 1 (EN 350 / CEN/TS 15083-1)
  • Klasa użytkowania: Klasa 4 (EN 335)

Drewniana Podkonstrukcja pod taras – jaki materiał wybrać ?

Aby zapewnić stabilność drewnianego tarasu i jego długą żywotność, musisz najpierw stworzyć solidną konstrukcję drewnianą za pomocą legarów lub belek wykonanych z solidnego drewna konstrukcyjnego HVH C24, na których można będzie ułożyć wierzchnią warstwę – deski drewniane czy bambusowe lub kompozytowe.

Belki nienośne można zastosować, gdy deski tarasowe są używane do pokrycia istniejącego tarasu lub podłoża betonowego. Przymocuj je za pomocą specjalnych wkrętów odpowiednich do mocowania drewna do betonu lub użyj kołków wbijanych w beton.

scheamat montażu deski tarasowej

schemat montażu deski tarasowej

Jeśli konstrukcja ma być podparta na stopach plastikowych lub betonowych, najlepiej zastosować legary. Im większe są, tym większy ciężar będą w stanie utrzymać, są one znane jako nośne.
Stosuj stopkę podporową co 40 cm do desek sosnowych i co 60 cm do drewna egzotycznego. Nogi podpierające muszą być stabilne i umieszczone na solidnej podstawie, aby konstrukcja nie przesunęła się z upływem czasu.
Belki takie jak legary, to nic innego jak drewno konstrukcyjne KVH C24, które muszą być równoległe i rozmieszczone co 30 do 35 cm. Powinny być solidnie przymocowane do nóżek podporowych.
Po ustaleniu, że legary / belki są wypoziomowane, można do nich przymocować deski tarasowe. Pozostaw kilka milimetrów między każdą deską, aby woda mogła łatwo uciec. Użyj śrub ze stali nierdzewnej lub chromowanych, które są bardziej odporne na warunki atmosferyczne i nie rdzewieją.
Przy układaniu desek na drewnie egzotycznym wskazane jest wcześniejsze nawiercenie otworów na wkręty, co zapobiegnie ich złamaniu. Aby wykończyć taras, upewnij się, że krawędzie są idealnie proste i zbuduj ramę wokół krawędzi, używając kilku drewnianych desek, aby ukryć konstrukcję nośną.