Stomatologia jak zostać lekarzem dentystą ?

przez | 13 maja 2020

Kierunek lekarsko – dentystyczny jakim jest właściwie stomatologia, jest to jeden z najbardziej popularnych i najchętniej wybieranych kierunek studiów w Polsce. Na ten kierunek decyduje się również dużo młodych ludzi, którzy docierają do Polski z innych Państw tj. Izrael, Anglia, Czechy, Norwegia a nawet Szwecja. Dużo młodych osób swoją drogę do kariery planuje już będąc w liceum i pod tym kątem uwarunkowują już swoją maturę. W tym momencie wybierają szkoły średnie, które w swoim profilu mają przedmioty biologiczno – chemiczne. Jest to niezwykle ważne, aby zdobyć jak największą ilość punktów przy egzaminach wstępnych do wybranej uczelni. 

 

Stomatolog – czym właściwie się zajmuje ? 

Stomatologia to nauka a właściwie dział medycyny zajmujący się funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem zębów. W Polsce lekarz dentysta prawo wykonywania zawodu otrzymuje się po pięcioletnich studiach magisterskich na kierunku lekarsko – dentystycznym. Pełne prawo do wykonywania zawodu jakim jest lekarz dentysta uzyskuje się po pozytywnym zdaniu ciężkiego egzaminu Lekarsko-Dentystycznego. Na Śląsku popularna i bardzo dobra uczelnia kształcąca na kierunku lekarskim jest Śląski Uniwersytet Medyczny – SUM

Stomatologia katowice

Stomatolog – jakiego stomatologa wybrać ? 

W obecnej dobie internetu decydując się na wizytę w centrum medycznym stomatologii warto posilić się opiniami na temat danego stomatologa w Katowicach. Bardzo często po wizycie u stomatologa pacjenci wystawiają opinie w sieci. Kierując się opiniami możemy znaleźć stomatologa w przedziale finansowym na nasza kieszeń. Jak już zdecydujemy się na danego stomatologa sugerując się opiniami warto zwrócić uwagę na oferowane specjalizacje. Do wyboru mamy bardzo często stomatologię dziecięca, stomatologię estetyczną, endodoncja, protetyka, konsultacje ortoreksja tyczne czy standardowe leczenie profilaktyczne zębów.  W obrębie działań profilaktycznych znajduje się zakres obejmujący usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie czy fluoryzacja.

 

Stomatologia – co zdawać na maturze ?

Aby dostać się na kierunek lekarsko – dentystyczny, na większości uczelni w Polsce przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: chemia, biologia, fizyka i astronomia, matematyka. Kierunek ten cieszy się wielka popularnością i w przypadku niepowodzenia za 1 podejściem warto próbować do skutku. Kończąc kierunek medyczny jakim jest lekarsko – dentystyczny w obecnej dobie kryzysu nie musimy obawiać się o brak pracy. W obecnym czasie lekarz dentysta – stomatolog znajdzie zatrudnienie bez najmniejszego problemu.  Zatem wybierając Twoją ścieżkę kariery zawodowej warto przemyśleć ten kierunek studiów. Jak to mówią nauka popłaca, więc Twoje zarobki jako stomatologa nie będą niskimi zarobkami w kraju.